środa, 2 września 2015

Jak zrobić próbkę wzoru na drutach?

Witam.Chciałabym dzisiaj opisać wzór splot w fale pawie oczka.Jest to piękny wzór,doskonale się układa.Takim wzorem zrobiłam czapkę bezszwową i szal czerwony z cieńszej włóczki.Czapka została zrobiona z kolei na trochę grubszych drutach na okrągło.Przed każdą robótką trzeba koniecznie zrobić próbkę wzoru.Próbka może się różnić od grubości drutów i włóczki. Jak zrobić próbkę obliczeniową? Trzeba nabrać na druty tyle oczek aby szerokość po przerobieniu 10 rzędów miała minimum 10 cm ,im większa próbka tym dokładniejszy pomiar.Dla grubej włóczki i grubych drutów wystarczy 20-30 oczek. Przerabiamy minimum 10 rzędów najlepiej jeśli próbka ma kształt kwadratu.Zakańczamy robótkę i liczymy ilość oczek przypadając na 10 cm,a następnie ile rzędów wchodzi na 10 cm.Ważne aby robótki nie naciągać i nie zmieniać jej kształtu.Znając wymiary osoby dla której jest robiona dana rzecz wyliczasz potrzebną ilość oczek i rzędów.Przykład próbka obliczeniowa szerokość 10 cm-15 oczek,długość 10 rzędów = 10 cm,na sweter o wymiarach długości 60 cm,szerokość 50 cm potrzebujesz więc nabrać oczek 90 i przerobić 60 rzędów. Zawsze warto robić próbkę,żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek ,gdy pod koniec robienia np tyłu swetra okazuje się że jest zbyt za duży lub co gorsza za mały. Próbkę robiłam na cienkich drutach bambusowych 2,5 mm bardzo dobrze się na nich robi.Próbka pokazuje wysokość zmierzona centymetrem musi być 10 cm wysokości i szerokość próbki 10 cm
Wzór fale
1.rząd-oczka prawe.2.rząd - oczka lewe.3.rząd - 1.oczko brzegowe,2 razem na lewo od przodu-przerobić 3 razy,1 narzut-1 oczko prawe,1 narzut-przerobić to co między kreskami 5 razy,2 oczka razem na lewo od przodu-przerobić 3 razy,1 oczko brzegowe.4.rząd-oczka lewe. powtarzać te cztery rzędy. Tak wygląda wzór fale pięknie się układa,jest to mój ulubiony wzór.
Na mój szal nabrałam 95 oczek i przerobiłam pierwsze 5 oczek wzorem francuskim czyli cały czas na prawo , dodałam wzór fale przerabiając sekwencję wzoru pięć razy i znowu pięć ostatnich oczek przerabiałam wzorem francuskim po to aby brzegi szala nie zwijały się.Szerokość szala wynosi 75 cm,a długość wynosi 136 cm.Wzór należy elastycznie zakończyć i na koniec robótki koniecznie trzeba zblokować nasz szal. Przygotowujemy miseczkę wody ciepłej i wlewamy dobrego płynu do prania.Delikatnie pierzemy,płuczemy w letniej wodzie dokładnie wyżynamy.Na koniec mokry szal rozkładamy dokładnie , układamy najlepiej na styropianie lub na kocu i przypinamy szpilkami nierdzewnymi każdy bok dookoła dokładnie.Wtedy szal nam się pięknie wyprostuje,ułoży i ważne wzór szala będzie pięknie wyglądać.Suszymy na leżąco z przypiętymi szpileczkami i cierpliwie czekamy aż wyschnie. Tu na zdjęciu pokażę w przybliżeniu jak pięknie wygląda szal po zblokowaniu. Szal i czapka są zrobione tym samym wzorem.Ja już pokazywałam wcześniej na moim blogu szal i czapkę,ale w tym poście chciałam Wam przybliżyć wzór fali pawie oczka tak się nazywa ten wzór.Wzór nie jest skomplikowany wręcz przeciwnie jest bardzo prosty.Jeśli są pytania chętnie odpowiem.Szal można kupić w moim butiku jest oczywiście do sprzedania i czapka.Zapraszam do zakupu.Chętnie na życzenie mogę zrobić w innym kolorze włóczki. Mile widziane są komentarze.Czy podobają się takie długie moje posty ? Na dzisiaj koniec mojego postu,mam nadzieję że się podoba .

5 komentarzy: